Akcyza jest obowiązkowym podatkiem występującym przy sprowadzeniu pojazdu do Polski z zagranicy. Obowiązek opłacenia akcyzy dotyczy nowych oraz używanych samochodów lub innych pojazdów.
Wysokość akcyzy uzależniona jest od wartości pojazdu oraz pojemności silnika:
Pojazdy z silnikiem powyżej 2000 cm3
18,6%
Pojazdy z silnikiem do 2000 cm3
3,1%
Pojazdy elektryczne
0%
Pojazdy hybrydowe HEV, MHEV, PHEV z silnikiem 2000 cm3 - 3500 cm3
9,3%
Pojazdy hybrydowe HEV z silnikiem spalinowym do 2000 cm3
1,55%
W jaki sposób i gdzie opłacamy Akcyzę za pojazd sprowadzony do Polski?
Obowiązek podatkowy powstaje w dniu wprowadzenia pojazdu na teren RP i od tego dnia mamy 14 dni na wypełnienie i złożenie deklaracji akcyzowej AKC-US w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania oraz 30 dnina jej opłacenie na konto urzędu skarbowego.
Uwaga: za każdy dzień zwłoki w uregulowaniu podatku akcyzowego urząd skarbowy nalicza odsetki karne.
Wypełniony formularz deklaracji akcyzowej AKC-US wraz z kompletem dokumentów sprowadzonego pojazdu można złożyć osobiście w US, przesłać pocztą lub złożyć w formie deklaracji online na platfomie PUESC.
Dokumenty wymagane przez Urząd skarbowy są podobne do tych wymaganych do rejestracji auta (można po prostu wykonać kopię/skany) i dostarczyć do US.
Numer konta do opłaty podatku akcyzowego (przelew podatkowy):
Urząd Skarbowy w Nowym Targu
84 1010 1270 0008 2422 2400 0000
Symbol formularza: AKC-US
Od jakiej kwoty oblicza się kwotę akcyzy?
Ile w Polsce urzędów skarbowych tyle znajdzie się metod i zasad wyliczania kwoty należnej akcyzy. Zawsze proponujemy umówienie się na spotkanie w swoim urzędzie skarbowym przygotowując komplet dokumentów – na miejscu urzędnik pomoże wyliczyć prawidłową kwotę należnego podatku akcyzowego.
Generalnie kwota akcyzy powinna być obliczana na podstawie faktury/rachunku nabycia pojazdu za granicą natomiast teoria jedno a praktyka pokazuje że każdy urząd skarbowy ma inne wytyczne jeśli chodzi o pojazdy sprowadzane z zagranicy.
W takim razie dlaczego wciąż słyszy się o opinii/wycenie auta przez rzeczoznawcę?
Sprowadzając pojazd z USA zazwyczaj jest on w jakimś stopniu uszkodzony – genezą skorzystania z usług rzeczoznawcy przy wycenie jest właśnie określenie właściwej wartości pojazdu uszkodzonego – i od tej wartości uiszczenie należności podatkowych.
Jak to wygląda w praktyce? Sprowadzając auto z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000cm3 korzystanie z usług rzeczoznawcy może być po prostu nierentowne ponieważ akcyza wynosi w tym wypadku tylko 3,1% wartości pojazdu. Natomiast sprowadzając auto z silnikiem powyżej wspomnianych 2000cm3 koszt akcyzy rośnie 6-cio krotnie i wynosi 18,6% wartości pojazdu.
Sprowadzając pojazd uszkodzony ważnym jest zatem wykazanie jego realnej wartości i uiszczenie akcyzy od wartości pojazdu uszkodzonego. Wartość oraz zakres uszkodzeń określa właśnie rzeczoznawca samochodowy. W przypadku braku opinii biegłego rzeczoznawcy urzędnik skarbowy może do wyliczeń kwoty akcyzy przyjąć wartość podobnego pojazdu (nieuszkodzonego) dostępnego na krajowym rynku np. z otomoto lub tabeli Eurotax.
Jakie pojazdy są zwolnione z obowiązku akcyzowego?
Zwolnieniu podlegają auta elektryczne oraz ciężarowe (również te do 3,5T). Niektóre pick-upy również mogą zostać sklasyfikowane jako auta ciężarowe.
Pełna treść ustawy o podatku akcyzowym dostępna jest na tutaj.
Formularz deklaracji akcyzowej AKC-US dostępny do pobrania tutaj.
Oczywiście decydując się na przygotowanie pojazdu do rejestracji przez naszą firmę – przygotujemy komplet dokumentów wymaganych do akcyzy, zlecimy opinię rzeczoznacy oraz przeprowadzimy krok po kroku przez cały proces. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt.